اختصاص 7000 میلیارد تومان برای مقابله با فقر مطلق

به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، نخستین بخش از لایحه بودجه سال 1398 کل کشور به حمایت از معیشت عمومی، سلامت و عدالت اجتماعی اختصاص دارد.

اختصاص 7000 میلیارد تومان برای مقابله با فقر مطلق

در این بخش آمده که اعتبار خرید تضمینی گندم متناسب با افزایش نرخ خرید تضمینی این محصول از 5 هزار میلیارد تومان به 8 هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین برای تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده های دامی و کشاورزی معادل 14 میلیارد دلار با نرخ 4200 تومان بودجه اختصاص داده شده است.

استمرار پرداخت یارانه نقدی (42500 میلیارد تومان)، افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت (رشد 20 درصدی)، استمرار همسان سازی حقوق بازنشستگان (2000 میلیارد تومان)، استمرار اجرای طرح تحول سلامت (35000 میلیارد تومان)، استمرار اجرای قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته (15000 میلیارد تومان) و افزایش 20 درصدی اعتبار یارانه نهاده ها و عوامل فراوری کشاورزی از دیگر مواردی است که در لایحه بودجه 98 در بخش حمایت از معیشت عمومی، سلامت و عدالت اجتماعی پیش بینی شده است.

افزایش 28 درصدی اعتبارات هزینه ای آموزش و پرورش استان ها

اعتبار هزینه ای ادارات کل آموزش و پرورش استان ها در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور از 33 هزار میلیارد تومان به 43 هزار میلیارد تومان رسید که از افزایش 28 درصد برخوردار شده است.

در بخش آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه ای در لایحه بودجه 98، مبلغ 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان تامین اعتبار شده است.

افزایش 20 درصدی اعتبارات ردیف های هزینه ای خرید خدمات آموزشی در مناطق کمتر برخوردار، افزایش 25 درصدی اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای دانشگاه فرهنگیان، افزایش 5 برابری یاری های فنی و اعتباری برای مدارس غیردولتی و تأمین اعتبار 100 میلیارد تومان برای احداث 500 زمین چمن مصنوعی ورزشی در مدارس کشور از دیگر مواردی است که در بخش آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه ای به آن توجه شده است.

همچنین اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای طرح تملک فضاهای آموزشی نیمه تمام که 50 درصد ازجانب خیرین تأمین شده باشد از 412 به 900 میلیارد تومان (1210 میلیارد تومان نیز ازجانب خیرین تامین می گردد) افزایش 118 درصدی داشته است.

در لایحه بودجه 98 همچنین شاهد توسعه فعالیت یاری به ارتقای شاخص های آموزشی و پرورشی استان های محروم از 4 استان سال جاری (سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و آذربایجان غربی) به 8 استان (اضافه شدن استان های لرستان، خراسان شمالی، خوزستان و ایلام) هستیم.

رشد 71 درصدی اعتبار هزینه ای حمایت از پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری

همچنین در بخش دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری، توجه ویژه ای به پژوهش به خصوص در حوزه نانو و بیوتکنولوژی و ارتقاء 5 دانشگاه به تراز بین المللی شده است.

براساس(بند الف تبصره 3) تامین یک میلیارد دلار از تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) به منظور تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فن آوری با تضمین دولت و بازپرداخت آن، از محل اعتبارات بودجه عمومی صورت می گیرد.

10 درصد از اعتبارات برنامه پژوهش های کاربردی دستگاه های اجرایی نیز به سرانجام نامه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی (جزء 2 بند هـ تبصره 9) اختصاص می یابد.

بنا به این گزارش، امکان استفاده از اوراق مالی اسلامی برای تامین منابع مورد احتیاج دانشگاه ها (تبصره 5)، امکان بهره مندی دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری از محل قانون استفاده متوازن از امکانات کشور (بند و تبصره 9)، امکان استفاده دانشگاه ها از منابع بودجه استانی (بند ز تبصره 9)، اختصاص 40 درصد از هزینه امور پژوهشی شرکت ها، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت برای حل مسائل و مسائل مربوطه به وسیله توافقنامه با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (بند ح تبصره 9) از دیگر مفادی است که در بخش دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری به آن پرداخته شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اختصاص 7000 میلیارد تومان برای مقابله با فقر مطلق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 7000 میلیارد تومان برای مقابله با فقر مطلق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید