اقامتگاهی منحصر به فرد در عسلویه!

به گزارش اخبار ایران، شاید نام عسلویه برای شما هم یادآور صنایع پتروشیمی و پارس جنوبی باشد، اما این بار نام عسلویه را در حوزه صنعت گردشگری می شنویم، چرا که خلاقیتی در قلب عسلویه قرار است به جذب گردشگران بیشتری در این منطقه کمک کند.

اقامتگاهی منحصر به فرد در عسلویه!

اخباری در خصوص اقامتگاهی متفاوت در این منطقه شنیده می شود. یکی از شرکت های زیرمجموعه صنعت پتروشیمی بخشی از درآمد خود را برای ایجاد اقامتگاه هایی متفاوت در عسلویه هزینه کرده و اقامتگاه هایی به شکل لوله و شناور روی آب را ایجاد کرده است.

گردشگران ایرانی همیشه تصویر اقامتگاه های هیجان انگیز را تنها در کشورهای دیگر می دیدند اقامتگاه هایی که بالای درخت بودند و یا وسط آب و یا شکل و شمایل آن ها خاص و ویژه بود. آن ها که ایران و کشورهای دیگر را خوب دیده بودند، همیشه حرفشان این بوده که چرا ایران با وجود داشتن این همه جاذبه گردشگری، سرمایه گذارانی ندارد تا از این خلاقیت خارجی ها ایده بگیرند برای ساخت اقامتگاه های جذاب.

حالا از چهار سال پیش در منطقه پارس جنوبی و نزدیک به عسلویه و در نقطه ای از روستای شیرینو جایی که تنها با نام پتروشیمی و سازه های بزرگ نفتی و کارکنان پارس جنوبی آن را می شناسند، اقامتگاه هایی ایجاد شده که نمونه آن در کشور هنوز ساخته نشده است.

کلبه هایی شبیه به کلبه اسکیمو که البته قرار بود شبیه به کلبه ترکمن ها باشد

شیرینو را حالا دیگر روستای گردشگری می دانند که بیشترین دلیلش نه تنها به خاطر جاذبه های طبیعی بلکه به علت یک مجموعه بزرگ گردشگری است که اتفاقاً هم آهنگ با نام پاسارگاد هم هست. مرتضی نصیری، مدیر گردشگری این دهکده گردشگری می گوید: دهکده ای که زیر نظر پتروشیمی تنها برای ارائه خدمات گردشگری و تفریحی و اقامتی ایجاد شده و هر روز به فضاهای تفریحی آن اضافه می شود. سرمایه گذاران در اینجا خلاقیت به خرج داده اند و از لوله های صنعتی GRP بهره برده اند. این 21 لوله زمانی به عنوان ضایعات صنعتی روی دست پتروشیمی مانده بود تا اینکه به اینجا آورده شده و با تغییراتی درون آن ها به مرکز اقامتی تبدیل شدند.

حالا خانواده هایی که قصد اقامت در این لوله ها را دارند، می توانند با خیال راحت بدون اینکه احساس کنند چیزی کمتر از یک هتل در اختیارشان است، در این لوله ها شب را به صبح برسانند آن هم در شرایطی که شیشه اتاقشان رو به دریای خلیج فارس است و وقتی دریا بالا بیاید موج آب به شیشه های این ویولا ها می زند.

کمی آن طرف تر از ویولاها، کلبه های درختی وجود دارند که گردشگران و مسافران از آن بالا رفته و چای و غذا سفارش می دهند و یا از فضای پلاژ و تفریحات آبی استفاده می کنند یا اگر خواستند به سبک ایسکیموها داخل اقامتگاه های می شوند که فضای سیمانی نیم دایره ای شکل دارد. ایده اولیه این اقامتگاه ها چادرهای ترکمنی بود، اما بعدها به تقلید از کلبه اسکیموها تغییر شکل پیدا کرد هر چند که نقاشی های دیواری آن از جاذبه اش کم کرده، اما چیدمان وسایل داخل آن چیزی از هتل کم ندارد.

باغ وحش بخشی از امکانات دهکده گردشگری است

هشت ضلعی های نامنظم هم بخش دیگری از اقامتگاه های متفاوت این مجموعه است و ساختمان ها در یک تا دو طبقه با همه امکانات اقامتی به طرز غریبی ساخته شده اند. روستای بنود نزدیک به این دهکده گردشگری از جمله مناطق دیدنی عسلویه است. جالب تر از آن ها اقامت روی آب است، شناورهایی که در واقع یک کلبه چوبی هستند و روی آب به آرامی حرکت می کنند. این اقامتگاه ها هیچ امکاناتی کمتر از یک هتل ندارند، با این تفاوت که در طول چند ساعت تغییر مکان می دهند. این خلاقیت در سرمایه گذاری به همراه سه رستوران و فضاهای تفریحی و ورزشی و سرگرمی که در این دهکده ایجاد شده، موجب شده تا کارکنان پارس جنوبی که کمترین امکانات تفریحی را داشتند، حالا با عجیب ترین و خلاقانه ترین امکانات تفریحی رو به رو شوند و اتفاقاً در کنار خانواده هایشان بتوانند از این مجموعه بهره ببرند.

کلبه یا آلاچیق های درختی

این مجموعه غیر صنعتی و خدماتی در واقع به منظور فراهم کردن فضای خدماتی و رفاهی برای کارکنان صنایع پتروشیمی ایجاد شده، اما مدیران به تازگی تصمیم گرفته اند که از مردم عادی هم برای اقامت در این مجموعه پذیرش کنند، آنچنان که محمد راستاد معاون، وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در بازدید از این مجموعه های اقامتی و تفریحی گفته است: این مجموعه پتانسیل میزبانی از هموطنان سراسر کشور را دارد. پذیرش افراد در این محدوده یک شرط دارد. همراه خانواده بودن مهمترین شرطی است که روی تابلوی ورودی آن هم ذکر شده است. اصلاً این مجموعه حتی برای بازدید هم مجردها را راه نمی دهد، بلکه می خواهد فضا کاملاً خانوادگی باشد و به همین دلیل تمام مراکز آن برای استفاده یک خانواده ایجاد شده است.

منبع: مهر

منبع: همگردی

به "اقامتگاهی منحصر به فرد در عسلویه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقامتگاهی منحصر به فرد در عسلویه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید