انتقاد عفو بین الملل از مخالفت دادگاه لاهه با آنالیز جنایات جنگی آمریکا در افغانستان

به گزارش اخبار ایران، سازمان عفو بین الملل تصمیم دادگاه لاهه برای عدم آنالیز جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان را تکان دهنده توصیف کرد که اعتبار این دیوان را نیز زیر سوال برده است.

انتقاد عفو بین الملل از مخالفت دادگاه لاهه با آنالیز جنایات جنگی آمریکا در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای اخبار ایران، در پی افزایش شکایت ها از جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در سال های گذشته دادگاه بین المللی لاهه تصمیم گرفت تا این موضوع را آنالیز کند.

سال گذشته این دادگاه هزاران شکایت از قربانیان جنایات جنگی در افغانستان را به ثبت رساند و در نتیجه قرار شد تا دادستان دادگاه لاهه قضیه جنایات جنگی در این کشور را مورد آنالیز قرار دهد.

این موضوع واکنش های تند آمریکا را در پی داشت. چند روز پیش آمریکا دادگاه لاهه را تهدید کرد و ویزای دادستان ارشد دادگاه لاهه برای ورود به آمریکا را نیز لغو کرد.

در نتیجه این دیوان بین المللی تصمیم گرفت تا تحقیق درباره جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان را متوقف کند و دلیل آن را نیز عدم همکاری حکومت ها و محدودیت در هزینه های تحقیقاتی مطرح کرد.

این موضوع واکنش تند سازمان عفو بین الملل را برانگیخته است و این سازمان به لزوم رسیدگی به شکایات قربانیان جنایات جنگی در افغانستان تاکید نموده است.

بیراج پاتنیک مسئول بخش جنوب آسیا در سازمان عقو بین الملل گفت: افغانستان در یک و نیم دهه گذشته شاهد جنایت های فجیعی بوده است و تصمیم دادگاه لاهه مبنی بر عدم آنالیز جنایات جنگی در این کشور برای قربانیان یک موضوع تکان دهنده است.

وی اضافه نمود: عدم آنالیز جنایات جنگی در افغانستان از سوی دادگاه بین المللی لاهه اعتبار این دادگاه را بیش از گذشته زیر سوال خواهد برد و موجب تضعیف اعتبار آن خواهد شد.

پاتنیک توضیح داد: هیچ یک از دلایلی را که دیوان بین المللی ادعا نموده است نمی تواند عدم آنالیز جنایات جنگی در افغانستان را توجیه کند زیرا جنایت های هولناک در این کشور قابل آنالیز هستند.

مسئول بخش جنوب آسیا در سازمان عفو بین الملل بار دیگر تاکید نمود که آنالیز وضعیت قربانیان جنایات جنگی در افغانستان مسئولیت قانونی و اخلاقی این دادگاه است.

این در حالی است که کشتار غیرنظامیان افغان از سوی نیروهای آمریکایی در علمیات های شبانه و حملات هوایی در افغانستان همچنان ادامه دارد اما دادگاه لاهه برای عدم آنالیز این جنایات تسلیم زورگویی های آمریکا شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "انتقاد عفو بین الملل از مخالفت دادگاه لاهه با آنالیز جنایات جنگی آمریکا در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد عفو بین الملل از مخالفت دادگاه لاهه با آنالیز جنایات جنگی آمریکا در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید