بی تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف های آشکار، نمره عالی به خودشان!

به گزارش خبرنگاران، هفته چهارم رقابت های لیگ ملت های والیبال به میزبانی اردبیل برگزار گردید. تیم ملی والیبال ایران با صدرنشینی در انتها هفته سوم گام در اردبیل گذاشت و با صندلی دومی این شهر را ترک کرد. دو برد و یک باخت حاصل کار ملی پوشان در سالن حسین رضازاده اردبیل بود تا شاگردان ایگور با یک پله سقوط در رده دوم جدول رده بندی قرار گیرند.

بی تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف های آشکار، نمره عالی به خودشان!

پس از میزبانی ارومیه خبرنگاران در گزارشی تحلیلی تحت عنوان میزبانی ارومیه و اتفاقات مثبت برای ایران / تماشاگران سربلند شدند ضمن تشریح اتفاقات مثبت از جمله حضور پرشور مردم این شهر در سالن که از آن به عنوان آبروی میزبانی ایران در این مسابقات هم نام برده شد هشدارهایی نیز درباره کم و کاستی ها داد تا در ادامه و در اردبیل شاهد هرچه بهتر برگزاری مسابقات باشیم اما مسئولان مربوطه توجهی نکردند.

نظم و انضباط مطابق با قوانین، شرط نخست برای برگزاری هرچه بهتر و باشکوه یک میزبانی است نکته ای که در اردبیل نادیده گرفته شد. خبرنگاران که در محل برگزاری مسابقات حضور داشت در گزارشی به آنالیز عوامل موثر در بوجود آمدن این حاشیه ها پرداخت.

نقض قوانین برای صدور کارت رسانه ها

طبق قوانین فدراسیون جهانی والیبال خبرنگاران و عکاسانی حق پوشش مسابقات را دارند که در سایت FIVB ثبت نام و مورد تأیید نهاده شده باشند اما در اردبیل شاهد نقض قوانین بودیم. طبق آمار موجود، مدیر روابط عمومی اداره کل اردبیل تقاضای صدور 43 آی دی کارت برای خبرنگاران و 24 آی دی کارت برای عکاسان داده است رقمی عجیب برای این شهر کوچک! که در نهایت فدراسیون والیبال با توجه به ثبت نام هایی که در سایت FIVB انجام و مورد تأیید نهاده شد. 17 آی دی کارت برای خبرنگاران و 16 آی دی کارت برای عکاسان و تصویر برداران اردبیلی صادر می نماید.

اما نکته قابل تأمل که یکی از عوامل اصلی در ایجاد حواشی میزبانی شد صدور آی دی کارتهایی غیر قانونی بود. نقض قوانین یکی از نکات شاخص در میزبانی اردبیل بود که ناخواسته نام این شهر و مردمانش را خدشه دار کرد. مردمانی خونگرم و مهمان نواز که همانند مردم ارومیه به درستی رسم میهمان نوازی را بجا آوردند اما با بی تدبیری مسئولان برگزاری نام شهر قهرمان پرور اردبیل که نام آورانی همچون علی دایی و حسین رضازاده را به جامعه ورزش تقدیم نموده است تحت شعاع قرار داد.

* صدور آی دی کارت های عجیب

اداره کل ورزش اردبیل در اقدامی نسنجیده، بدون هماهنگی با فدراسیون والیبال اقدام به صدور آیدی کارت هایی تحت عنوان های، ویژه ترد عوامل اجرایی، داوطلب، گروه شادی و موسیقی (و شاید عناوین دیگر که از چشم خبرنگاران مخفی ماند) نموده است. آی دی کارت های که تردد را برای افرادی غیر تخصصی باز و همین منجر به بروز ازدحام و ایجاد سایر حواشی اتفاق افتاده شد.

آیدی کارت کودکی تحت عنوان گروه شادی و موسیقی!

آیدی کارتی که تحت عنوان خبرنگار صادر شده اما کاور عکاسان را نیز بر تن دارد

صدور آیدی کارت تحت عنوان مناطق مجاز، برای آشنایان!

صدور آیدی کارت های داوطلب!

* تخلف رسانه های تصویری کنار زمین

اتفاق عجیب دیگر که در روز خاتمهی مسابقات چشم گیر بود حضور تصویربرداران و رسانه های سیمای محلی در کنار زمین بود که نقض قوانین است. در این مورد فدراسیون والیبال که دیگر در برقراری نظم ناتوان مانده و کنترل از دستش خارج بود، برای جلوگیری از بروز اتفاقات تلخ و حواشی قوانین را نادیده گرفت تا شاهد حضور تصویربرداران در کنار زمین باشیم. بلافاصله بعد از اتمام بازی تصویربرداران به سمت بازیکنان و سرمربیان هجوم برده و پیش از نشست خبری و میکسدزون به مصاحبه با بازیکنان پرداختند.

پس از خاتمه بازی تیم ملی برابر فرانسه و ازدحام تصویربرداران در کنار زمین با بازیکنان فرانسه!

تصویربرداری کنار زمین

* صندلی نامناسب خبرنگاران اعزامی

دسترسی خبرنگاران تهران به سالن نشست خبری از دیگر مسائل میزبان بود. عبور از دو گیت مأموران و همچنین عبور از محل تردد تماشاگران مسائل بسیاری برای خبرنگاران اعزامی تهران به وجود آورد که بعضاً منجر به دیر رسیدن آنها به نشست خبری شد.

* نصب بنر همزمان با شروع نشست خبری

طبق روال مرسومِ شروع مسابقات هفته، سرمربیان و کاپیتان های تیم های حاضر در نشست خبری حاضر می شوند. زمان مشخص شده برای این نشست ساعت 21:00 در هتل لاله سرعین اعلام شد و سرمربیان و کاپیتان های تیم ها در زمان مشخص شده در محل حاضر شدند اما در کمال تعجب هنوز بنر نشست خبری نصب نشده بود و مسئولان اجرایی رأس ساعت 21:00 اقدام به نصب بنر کردند که همین منجر به اعتراض سرمربی استرالیا شد. پس از تأخیر بنر نصب و سالن مهیای نشست شد البته سالنی که شبیه به اتاق کنفرانس بود!

سالن کنفرانسی که برای نشست خبری در نظر گرفته شد

تمام این اتفاقات و نقض قوانین در حالی صورت گرفت که در خاتمه مسابقات محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی در جمع خبرنگاران از میزبانی ابراز رضایت و نمره عالی به آن داد! افشین داوری، سرپرست فدراسیون نیز با ابراز رضایت از میزبانی نمره قبولی داد. حال سوال این است که آیا مسئولان واقعاً به شرایط نظارت دارند یا تنها نظاره گره مسابقات و بردهای تیم ملی هستند؟ چطور ممکن است با وجود تمام این بی قانونی ها میزبان نمره قبولی دریافت نمایند؟

بی تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف های آشکار

هر چند در میزبانی اردبیل ضعف ها و اشکالات زیادی وجود داشت اما از آنجایی که مسئولیت اصلی برگزاری این مسابقات با فدراسیون والیبال است، تمام ضعف ها به مجموعه این فدراسیون برمی شود. اگر روابط عمومی فدراسیون تدبیر بهتری داشت و بر روند صدور آی دی کارت ها نظارت می کرد خیلی از اتفاقاتی که برای خبرنگاران رخ داد به وقوع نمی پیوست.

قطعاً فدراسیون والیبال ضعف هایی دارد که در سایه موفقیت و نتایج تیم ملی دیده نشد. بی ثباتی این فدراسیون و اداره شدن با سرپرستی که خیلی مقتدر نیست و نتوانست هیات اردبیل را برای برگزاری میزبانی مطلوب رهبری کند، از مهمترین مسائل فدراسیون والیبال است که باید از سوی وزارت ورزش مورد آنالیز و بازبینی قرار بگیرد.

مردم اردبیل برای برگزاری هرچه با شکوه تر مسابقات سنگ تمام گذاشتند و به حمایت از تیم ملی پرداختند. حتی در زمان عبور خبرنگاران تهرانی برای رسیدن به محل نشست خبری همکاری لازم را انجام دادند و برخوردهای خوبی داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بی تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف های آشکار، نمره عالی به خودشان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف های آشکار، نمره عالی به خودشان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید