تأثیر رژیم غذایی کالری پایین در درمان دیابت نوع 2

ایسنا نوشت: پژوهشگران انگلیسی میگویند استفاده از یک رژیم غذایی با کالری پایین در درمان دیابت نوع 2 تاثیرگذار است.

تأثیر رژیم غذایی کالری پایین در درمان دیابت نوع 2

صدها هزار نفر در سال جدید از یاری های سرویس سلامت همگانی (NHS) بریتانیا برای مبارزه با چاقی و دیابت نوع 2 که اقدامی حمایت شده توسط سایمون استیونز(Simon Stevens)، مدیر اجرایی این سرویس است، بهره مند خواهند شد. اکنون پژوهشگران دانشگاه نیوکاسل انگلستان در مطالعه اخیر خود دریافته اند اگر بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 یک رژیم غذایی دارای کالری پایین را در پیش گیرند، این امر منجر به بهبود حال آنها خواهد شد. بنابراین آنها برای این کار با سرویس سلامت همگانی انگلستان همکاری کردند.

دیابت شیرین نوع 2(Diabetes mellitus type 2) که سابق بر این آن را دیابت شیرین غیروابسته به انسولین(NIDDM) یا دیابت بزرگسالان می نامیدند، نوعی اختلال در سوخت و ساز بدن است که با بالا بودن گلوکز خون در شرایط مقاومت در مقابل انسولین و کمبود نسبی انسولین شناسایی می گردد. این مسئله در تقابل با دیابت شیرین نوع 1 است که در آن به دلیل تخریب سلول های جزیره ای در لوزالمعده با کمبود مطلق انسولین روبرو هستیم.

نشانه های کلاسیک این بیماری عبارتند از احساس تشنگی مفرط، تکرر ادرار و احساس گرسنگی مفرط. 90 درصد افراد مبتلا به دیابت به دیابت نوع 2 دچار هستند و 10 درصد دیگر به ترتیب به دیابت شیرین نوع 1 و دیابت بارداری مبتلا هستند. گفته می گردد که چاقی دلیل عمده دیابت نوع 2 در افرادی است که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. از دیگر دلایل آن می توان به عدم تحرک، فشار خون بالا، داشتن HDL خون پایین یا تری گلیسیرید بالا اشاره نمود.

در آغاز بیماری می توان با افزایش ورزش و اصلاح رژیم غذایی دیابت نوع 2 را کنترل کرد. اگر سطح گلوکز خون با این روش ها به اندازه کافی پایین نیامد، ممکن است مصرف داروهایی مانند متفورمین یا انسولین لازم باشد. معمولاً باید به طور مرتب سطح قند خون کسانی که انسولین مصرف می نمایند، کنترل گردد. عوارض ناشی از قند خون بالا می تواند شامل بیماری قلبی، سکته ها، رتینوپاتی دیابتی که بر بینایی اثر می گذارد، نارسایی کلیوی که در آن فرد ممکن است احتیاج به دیالیز داشته باشد و گردش ضعیف خون در دست و پا که ممکن است منجر به قطع عضو گردد.

سایمون استیونر در بیانیه ای گفت در پیش دریافت یک رژیم غذایی دارای کالری پایین بهترین راه مبارزه با دیابت نوع 2 است و این برنامه ای است که ما از سال جدید به طو ویژه به آن خواهیم پرداخت. در طی این برنامه، بیماران یک رژیم مایع که کالری آن بیش از 800 کالری در روز است را به مدت 3 ماه در پیش می گیرند و پس از آن طی یک دوره حمایت میزان بهبود بیماری آنها مورد آنالیز قرار خواهد گرفت. این روش ابتدا در 5000 بیمار مبتلا به دیابت مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

پژوهشگران بر این باورند که یک چهارم شرکت نمایندگان پس از در پیش دریافت این رژیم حداقل 15 کیلوگرم و یا بیشتر کاهش وزن خواهند داشت زیرا در آزمایشی که پژوهشگران اخیرا بر روی برخی افراد مبتلا به دیابت انجام داده اند 86 درصد افراد پس از در پیش دریافت این رژیم بیماری شان بهبود یافته بود.پروفسور روی تیلور(Roy Taylor) یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: این یک گام بسیار مهم است و به افراد اجازه می دهد تا با جرات به مبارزه با دیابت بپردازند. این رویکرد پیشتر توسط پزشکان، پرستاران و متخصصان تغذیه مطرح شده بود اما اکنون از آن حمایت شده است.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "تأثیر رژیم غذایی کالری پایین در درمان دیابت نوع 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر رژیم غذایی کالری پایین در درمان دیابت نوع 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید