جبل طارق درخواست آمریکا علیه ایران را به طور رسمی رد کرد

به گزارش اخبار ایران، فارس نوشت:دولت محلی جبل طارق روز یکشنبه رسما درخواست آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش گریس 1 (آدریان دریا) حامل نفت ایران را رد کرد.

جبل طارق درخواست آمریکا علیه ایران را به طور رسمی رد کرد

به نوشته پایگاه گیبرالتار کرونیکل، در بیانیه دولت محلی جبل طارق عنوان شده است که درخواست واشنگتن برای توقیف این نفتکش ماهیتا با تحریم های آمریکا مرتبط است و از آنجا که این تحریم ها یکجانبه بوده و با نظام تحریم های اتحادیه اروپا همخوان نیست، امکان اجرای آن وجود ندارد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: نظام تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران اساسا با نظام تحریم های ایالات متحده [علیه ایران] متفاوت است.

این بیانیه می افزاید: [از همین رو] حاکمیت مرکزی جبل طارق [در زمینه توافق استرداد] نمی تواند برای ارائه مساعدت توقیفی مورد درخواست ایالات متحده، از دیوان عالی حکم دریافت کند. ناتوانی حاکمیت مرکزی در دریافت حکم مورد درخواست نتیجه اجرای قوانین اتحادیه اروپا و تفاوت میان نظام تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده در ارتباط با ایران است.

کشتی گریس حدود دو ماه پیش با بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران توسط نیروی ویژه ارتش انگلیس در نزدیکی ساحل جبل طارق توقیف شد. لندن مدعی بود که این کشتی قصد داشته محموله خود را به سوریه تحویل دهد و این اقدام ناقض تحریم های اتحادیه اروپاست. جمهوری اسلامی ایران با رد ادعای انگلیس در خصوص مقصد کشتی، تأکید نموده است که تحریم های اتحادیه اروپا یکجانبه است و ایران الزامی به پایبندی به این تحریم ها ندارد.

پس از اقدامات تقابلی و رایزنی های دیپلماتیک ایران، روز پنج شنبه دیوان عالی جبل طارق بالأخره به آزادی این کشتی حکم داد. با این وجود وزارت دادگستری آمریکا از جبل طارق خواست بر اساس توافق استرداد قضایی متقابل، این کشتی را توقیف نموده و به آمریکا تحویل دهد. جبل طارق اعلام نموده بود این درخواست را بعد از آزادی کشتی مورد آنالیز قرار می دهد. با بیانیه امروز، جبل طارق رسما این درخواست را رد نموده است.

گریس 1 که اکنون به آدریان دریا تغییر نام داده و تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته، در حال حاضر در ساحل شرقی جبل طارق لنگر انداخته و در حال آماده سازی مقدمات ترک این منطقه است. گفته می گردد این نفتکش پس از استقرار خدمه جدید، به جهت خود ادامه می دهد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "جبل طارق درخواست آمریکا علیه ایران را به طور رسمی رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جبل طارق درخواست آمریکا علیه ایران را به طور رسمی رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید