خط قرمز نیمی از سالمندان ایرانی روی ورزش!

به گفته مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی 22.8 سالمندان هفته ای سه بار و بیشتر، 13 درصد هفته ای دوبار، 14 درصد هفته ای یکبار، 5.8 درصد ماهی یکبار ورزش می نمایند و 44.3 درصد سالمندان مشارکتی در فعالیت های ورزشی ندارند.

خط قرمز نیمی از سالمندان ایرانی روی ورزش!

هادی روحانی در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص عوامل انگیزشی ورزش کردن سالمندان، اظهار کرد: در این رابطه می توان به تصورات مثبت فرد نسبت به خود، تصورات فرد از فعالیت بدنی، حمایت دیگران از فعالیت بدنی، امکان برقراری تعامل اجتماعی و فرهنگی، وجود اماکن، تسهیلات و زیرساخت های مناسب، وجود برنامه های تبلیغی در خصوص ورزش سالمندان اشاره نمود.

وی اضافه نمود: در دسترس نبودن امکانات ورزشی، نزدیک نبودن پارک ها به منازل، مسائل و مسائل مالی و مالی، نداشتن وقت کافی، نبود علاقه و حوصله و نیز بیماری از موانع ورزش کردن سالمندان است.

راهکارهای اجرایی برای افزایش مشارکت سالمندان در ورزش همگانی

مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در ارتباط با راهکارهای اجرایی برای افزایش و مشارکت سالمندان در ورزش همگانی، خاطرنشان کرد: از جمله راهکارهای موجود می توان به ترغیب سالمندان به تمرینات ورزشی مقاومتی به منظور پیشگیری از تحلیل رفتن عضلات، توسعه و تقویت فعالیت های ورزشی در خانه های سالمندان، ارتقای سواد سالمندان، فراهم کردن شرایط بر روی ورزش سالمندان در کنار همسر و خانواده، تخصیص تسهیلات رفاهی و ورزشی به بازنشسته ها از سوی سازمان های آنها، آموزش فعالیت های ورزشی در منزل برای سالمندان، توجه به سالمندان کم سواد، تجهیز پارک ها به وسائل ورزشی متنوع و کافی، بهره گیری از ظرفیت مساجد برای مشارکت بیشتر سالمندان در ورزش، استخدام مربی ورزشی ویژه سالمندان برای حضور در پارک ها، فراهم کردن تسهیلات برانگیزاننده مانند بلیت رایگان سالن های ورزشی برای سالمندان جهت مشارکت ورزشی آنها و نیز برنامه ریزی برای ورزش کردن گروهی سالمندان اشاره نمود.

وی درباره مطالعات انجام شده در حوزه ورزش همگانی سالمندان در ایران، اظهار کرد: تعداد 14 مطالعه که به طور مستقیم به ورزش همگانی در جامعه سالمندان پرداخته بودند آنالیز شد که انسجام خوبی در روش شناسی بکار گرفته در این مطالعات دیده نمی گردد و بسیاری از مطالعات مذکور از ابزارها و پرسشنامه هایی برای جمع آوری اطلاعات استفاده نموده اند که استاندارد نبوده و باعث شده است که نتایج مطالعات مختلف را نتوان به درستی با یکدیگر ترکیب کرد گرچه در خصوص شناسایی عوامل بازدارنده و انگیزاننده، رویه نسبتا مشابهی به کار گرفته شده است اما در خصوصاندازه گیری میزان مشارکت سالمندان در فعالیت های ورزشی و بدنی، تفاوت های زیادی درروش شناسی پژوهش ها و همچنین گزارش ها وجود دارد.

او ادامه داد: علاوه بر این، سهم زیادی از مطالعات به موضوع شناسایی موانع و عوامل انگیزشی مشارکت سالمندان و همچنین میزان مشارکت آن ها در بعضی شهرهای کشور پرداخته اما جوانب دیگر ورزش همگانی تا حدودی مغفول مانده است، آن چه از بطن مطالعات انجام شده برمی آید این است که اکثر سالمندان هیچ برنامه ای برای گذراندن فراغت ندارند و از این وضعیت اظهار نارضایتی می نمایند.

مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تاکید نمود: از بعد دیگر، مطالعه مدونی که بتواند همه جنبه های مربوط به ورزش همگانی سالمندان در ایران را توصیف نماید، صورت نگرفته است و این یک نقص در حوزه مطالعاتی محسوب می گردد.

روحانی با بیان اینکه به طورکلی مردان نسبت به زنان زمان آزاد بیشتری دارند و این اوقات در مردان فعال تر است، گفت: بیشترین زمان بیکاری سالمندان در منزل سپری می گردد و طبق مطالعات انجام شده تماشای تلویزیون اولین فعالیت جاری آنان و ورزش در صندلی هفتم قرار گرفته است.

دلایل ورزش نکردن سالمندان چیست؟

به گفته وی بیشترین علاقه سالمندان به انجام مستحبات مذهبی و پارک رفتن است و بیش از نیمی از آنان ورزش می نمایند درحالی که پارک مکان اول برای ورزش کردن آنان است.

مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینکه ورزش های سبک مانند پیاده روی، نرمش و شنا موردعلاقه سالمندان است و عدم عادت، مسائل جسمی، تنبلی و نبود امکانات از دلایل ورزش نکردن آن ها است، اظهار کرد: ورزش کردن تأثیر مثبتی در سلامت و رضایت از زندگی سالمندان دارد.

روحانی اضافه نمود: به نظر می رسد، سن مهم ترین عامل تأثیرگذار بر نحوه گذراندن اوقات فراغت سالمندان است و ورزش کردن نقش مهمی در میزان رضایت از اوقات فراغت و نهایتا رضایت از زندگی در سالمندان دارد.

وی با بیان اینکه در برنامه ریزی ورزش سالمندان باید به ورزش های سبک و مفرح توجه و در اوقات فراغت آنان لحاظ کرد، گفت: انواع ورزش و فعالیت در آب به دلیل اثرات مثبت بر عدم بهم خوردن تعادل و آسیب کمتر به سالمندان توصیه می گردد و در این نوع فعالیت ها به دلیل انقباضات شبهه ایزوکنتیکی ایجادشده در آب و حداقل احتمال بروز آسیب، یکی از سودمندترین فعالیت ها برای سالمندان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خط قرمز نیمی از سالمندان ایرانی روی ورزش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط قرمز نیمی از سالمندان ایرانی روی ورزش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید