دانش آموزان چگونه از شیوع آنفلوانزا در امان بمانند؟

به گزارش اخبار ایران، مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش گفت: خود درمانی در مبتلایان به ویروس آنفلونزای فصلی موجب تشدید بیماری و بستری شدن آن ها در بیمارستان ها می گردد.

دانش آموزان چگونه از شیوع آنفلوانزا در امان بمانند؟

به گزارش گروه رسانه های اخبار ایران، حسن ضیاءالدینی، مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش در گفت وگو با اخبار ایران، درباره شیوع آنفلوانزا در جامعه و در جمعیت دانش آموزی اظهار کرد: آنفلونزا یک بیماری حاد تنفسی به شدت واگیردار است که به وسیله چندین نوع ویروس ایجاد می گردد. سال جاری دونوع ویروس آنفلونزا شامل H1N1 و H3N2 در مناطق مختلف دنیا و ایران مشاهده شده است و موارد ابتلا به ویروس H1N1 خیلی بیشتر از نوع دیگر ویروس بوده و این ویروس بیماری شدیدتری را ایجاد می نماید.

او ادامه داد: علائم و نشانه های آنفلوانزای H1N1 در انسان شبیه نشانه های آنفلوانزای معمولی انسانی بوده و شامل تب، سرفه، گلو درد، بدن درد، سردرد، لرز و خستگی است؛ برخی افراد اسهال و استفراغ نیز داشته اند.

مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مهمترین نکته بهداشتی در پیشگیری از ابتلا به آنفلونزا فصلی شستشوی دست هاست، گفت: رعایت آداب تنفسی بسیار مهم است و افرادی که دچار علائم شبیه این ویروس می شوند باید زمان سرفه وعطسه، دستمالی را جلوی دهان وبینی خود بگیرند وپس از استفاده دستمال رادر پلاستیک گذاشته وبه سطل زباله بیندازند.

خود درمانی، باعث تشدید آنفلونزا می گردد

او اضافه کرد: خود درمانی در مبتلایان به ویروس آنفلونزای فصلی، موجب تشدید بیماری و بستری شدن آن ها در بیمارستان ها می گردد. مصرف آنتی بیوتیک ها و دارو های کورتون دار برای این بیماران هیچ جایی ندارد و توصیه نمی گردد، چون آنفلونزای فصلی یک عفونت ویروسی است و خود به خود بهبود می یابد. البته استفاده از استامینوفن ساده، مایعات گرم و استراحت در منزل به این بیماران توصیه می گردد ونیاز به مصرف داروی دیگری نیست.

ضیاءالدینی با اشاره به اینکه به والدین توصیه کرد: والدین از حضور فرزند مبتلا به آنفلوانزا در مدرسه جلوگیری نمایند و بدون نظر پزشک اقدام به بردن فرزندان خود به مدرسه ننمایند، چون این ویروس هنوز در ترشحات تنفسی بیماروجود دارد وممکن است دیگر دانش آموزان را نیز به این ویروس مبتلا کند.

مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه رعایت نکات دقیق بهداشتی از سوی دانش آموزان، کارکنان مدارس و والدین دانش آموزان موجب فروکش کردن موج آنفلونزای فصلی می گردد، توضیح داد: دانش آموزان برای حفظ سلامت خود و ایمن شدن در برابر آنفلوآنزای فصلی هر شب 8 ساعت خواب آرام داشته باشند تا سیستم ایمنی بدن در بهترین شرایط برای مقابله با ویروس باشند. به اندازه کافی و هر روز 8 الی 10 لیوان آب بنوشند تا سموم از بدنشان دفع گردد و مخاط های مجاری هوایی و سینوس ها به اندازه کافی مرطوب باشد.

ضیاءالدینی به تغذیه مناسب هم اشاره نمود و اضافه کرد: تغذیه مناسب (شیر ولبنیات کم چرب) و آمادگی برای مقابله با عفونت، در پیشگیری از آنفلوانزا مهم است. بنابر این با غلات، سبزیجات رنگدانه دار و میوه های غنی از ویتامین تغذیه نمایند.

مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان باید حتما از نظر جسمی فعالیت داشته باشند، ورزش ملایم می تواند سیستم ایمنی را به وسیله افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به بدن تقویت کند؛ برای مثال پیاده روی سریع برای مدت 30 تا 40 دقیقه سه تا چهار بار در طول هفته به طور شاخص ایمنی بدن را بهبود می بخشد (البته نه در هوای آلوده).

او ادامه داد: زمانی که ذرات تنفسی منتشر شده به هوا به وسیله عطسه و سرفه فرد بیمار، به بینی فرد دیگر برسد، ویروس آنفلوانزا انتقال می یابد بنابر این دانش آموز بیمار باید از تماس فیزیکی اجتناب کند.

ضیاءالدینی همچنین به اقدامات آموزش و پرورش برای کاهش شیوع این بیماری اشاره نمود و گفت: ارسال بخشنامه واطلاع رسانی به ادارات کل آموزش وپرورش استان های کشور با موضوع آموزش پیشگیری وکنترل آنفلونزا، تشکیل کارگروه های استانی با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی استان، تهیه محتوا های علمی و وسایل یاری آموزشی در این زمینه با همکاری وزارت بهداشت و اطلاع رسانی به مناطق و شهرستان ها و مدارس تابعه هر استان از جمله اقدامات صورت گرفته است.

منبع:باشگاه اخبار ایران

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "دانش آموزان چگونه از شیوع آنفلوانزا در امان بمانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموزان چگونه از شیوع آنفلوانزا در امان بمانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید