دستگیری 12 افسر نیروی دریایی ترکیه به بهانه ارتباط با کودتا

به گزارش اخبار ایران، چند نفر از افسران نیروی دریایی ترکیه به اتهام ارتباط با عوامل کودتای نافرجام سه سال پیش در این کشور بازداشت شدند.

دستگیری 12 افسر نیروی دریایی ترکیه به بهانه ارتباط با کودتا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در ادامه سیاست دولت ترکیه در پاکسازی نهاد های این کشور از عاملان و مرتبطان با سازمان فتح الله گولن، واعظ و اپوزیسیون آمریکانشین، شامگاه آدینه 12 نفر بازداشت شدند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی پلیس ترکیه به دستور دادستانی کل آنکارا، عملیاتی را برای بازداشت افراد مرتبط با سازمان گولن در نیرو های مسلح این کشور شروع نموده و دوازده افسر نیروی دریایی را در هفت استان بازداشت کرد.

این افراد به استفاده از نرم افزار بای لاک - برنامه مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا - متهم شده اند. مقامات ترکیه می گویند عوامل کودتای سال قبل پس از آنکه گروه های ارتباطی آن ها در شبکه اجتماعی واتس آپ لو رفته بود، از نرم افزار بای لاک برای هماهنگی استفاده کردند.

آنکارا سازمان گولن را - که اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهاد ها و سازمان های دولتی ترکیه نفوذ نموده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام 15 جولای 2016 می داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند. در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود 250 نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

دولت ترکیه از زمان وقوع کودتای نافرجام تا کنون، ضمن اعمال حالت فوق العاده در ترکیه (که یک سال پیش منقضی شد) بیش از 70 هزار نفر را بازداشت و حدود 170 هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج نموده است. این بازداشت ها و اخراج ها هنوز هم ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دستگیری 12 افسر نیروی دریایی ترکیه به بهانه ارتباط با کودتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری 12 افسر نیروی دریایی ترکیه به بهانه ارتباط با کودتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید