روسیه بدنبال حل مساله قره باغ میان ارمنستان وآذربایجان

مسکو - خبرنگاران - وزیران امور خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان فردا در مسکو گردهم می آیند تا راهی برای حل وفصل بحران قره باغ بیابند که سال ها است بر روابط دو همسایه در قفقاز جنوبی سایه انداخته است.

روسیه بدنبال حل مساله قره باغ میان ارمنستان وآذربایجان

به گزارش خبرنگاران، سرگئی لاوروف روز دوشنبه با المار مامدیاروف و زهراب مناتساکانیان همتایان آذربایجانی و ارمنستانی خود در نشستی سه جانبه در مورد مسائل قره باغ گفت وگو می نماید.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام نموده است که در نشست سه جانبه قره باغ در مسکو، نمایندگان روسیه، آمریکا و فرانسه به عنوان سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز شرکت خواهند کرد.

انتظار می رود در این نشست در مسکو، مسائل مورد اختلاف طرفین مناقشه قره باغ مورد گفت وگو قرار گیرد.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز آدینه در بیانیه ای راه چاره مناقشه قره باغ و برقراری صلح با ارمنستان را منوط به خروج نیروهای این کشور از سرزمین های جمهوری آذربایجان دانست.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به بیانیه اخیر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان مبنی بر ایجاد فضای صلح میان طرفین مناقشه قره باغ اضافه نمود: بدون خروج نیروهای نظامی ارمنستان از سرزمین های جمهوری آذربایجان و بازگشت آوارگان جنگی آذربایجانی به خانه و کاشانه خود برقراری صلح امکان پذیر نیست.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در این گزارش با اشاره به این که مسوولان ارمنستان باید این واقعیت را بصورت واضح درک نمایند، اضافه نمود: ریشه و دلیل اصلی همه این مسائل سیاست تجاوز نظامی ارمنستان و اشغال بخشی از سرزمین های جمهوری آذربایجان است.

وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در راستای آماده شدن برای نشست سه جانبه مسکو، روز گذشته با ماسیس مایلیان وزیر خارجه جمهوری خودخوانده قره باغ دیدار و گفت وگو کرد.

وزارت امور خارجه ارمنستان در بیانیه ای با اشاره به این دیدار اعلام نمود:

مناتساکانیان و مایلیان در آستانه مذاکرات سه جانبه مسکو، درخصوص طیف وسیعی از مسائل مربوط به مناقشه قره باغ گفت وگو و گفتگو کردند.

در این دیدار، نتایج گفت وگوهای اخیر سران و وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان که به تازگی در وین برگزار گردید، مطرح و مورد آنالیز نهاده شد.

دیدار و مذاکرات الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز نهم فروردین ماه با حضور نمایندگان آمریکا، فرانسه، روسیه، گروه میانجی مینسک، سازمان ملل و شورای همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ، برگزار گردید.

رییس جمهوری آذربایجان در پی دیدار با نخست وزیر ارمنستان در وین،به تاس گفت: تحرک جدیدی در روند مذاکرات حل مناقشه قره باغ شروع شده است.

علی اف در باره نتایج مذاکراتش با نخست وزیر ارمنستان، اضافه نمود: این دیدار از نظر شروع مذاکرات در باره ماهیت موضوع مربوط به حل مناقشه قره باغ ، از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی افزود: وزیران خارجه دو کشور مذاکرات برای رسیدن به نتایج معین در راه چاره این مناقشه را ادامه می دهند.

الهام علی اف اضافه نمود: برای ما مساله خروج بدون قید و شرط نیروهای ارمنستان از سرزمین های جمهوری آذربایجان بر اساس چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در اولویت قرار گرفته است.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ در سال 1988 میلادی شروع و در سال 1992 میلادی به درگیری های نظامی میان دو کشور تبدیل شد.

براثر این درگیری ها منطقه قره باغ کوهستانی و هفت شهرستان دیگر همجوار آن تحت کنترل نیروهای ارمنستان درآمد.

در سال 1994 میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد.

آمریکا، روسیه و فرانسه از سال 1997 میلادی ریاست مشترک در گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ را برعهده دارند ولی میانجیگری بین المللی تا به حال نتیجه ای نداشته است.

با توجه به اختلافات شدید ارمنستان و جمهوری آذربایجان و فاصله زیاد مواضع دو کشور در مساله قره باغ امید چندانی برای کسب توافق درخصوص حل این مناقشه نمی رود.

در حالی که جمهوری آذربایجان بر خروج بدون قید و شرط همه نیروهای ارمنی از منطقه قره باغ و واگذاری این منطقه تاکید دارد، ارمنستان بر حفظ حاکمیت دولت محلی قره باغ بر این منطقه تاکید می نماید.

آناهید شیرینیان یک تحلیلگر ارمنی می گوید: فعال شدن تماس های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ، در آینده نزدیک ممکن است پایه و اساس اعتماد بین طرف های مناقشه را بنا کند.

وی به خبرنگاران گفت که با این وجود امیدی برای جهش و پیشرفت جدی در مذاکرات وجود ندارد.

شیرینیان ادامه داد: ما از امکان حل مناقشه قره باغ بسیار دور هستیم اما از طرف دیگر با خوش بینی زیاد می توان به ازسرگیری همکاریهای دو طرف و گام های هرچند کوچک برای اعتمادسازی طرفین نگریست.

به عقیده کارشناسان، با افزایش دیدارهای مقام های ارمنستان و جمهوری آذربایجان احتمال وقوع درگیریهای پراکنده بین نیروهای دو طرف در قره باغ که در سالهای اخیر در چند مورد موجب کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای ارمنی و آذربایجانی شده است کاهش می یابد.

اروپام*391*1346**

منبع: ایرنا

به "روسیه بدنبال حل مساله قره باغ میان ارمنستان وآذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه بدنبال حل مساله قره باغ میان ارمنستان وآذربایجان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید