قول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به آنالیز موضوع قیمت گذاری خودرو در جلسه این کمیسیون از قول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی اطلاع داد و گفت که قرار است کارگروهی با هماهنگی کمیسیون اصل 90 برای آنالیز قیمت گذاری خودرو تشکیل گردد.

قول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی

بهرام پارسایی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: نشست عصر امروز کمیسیون اصل 90 با حضور وزیر صنعت و معاونین مربوطه خودروسازها، خودروسازها، رئیس سازمان تعزیرات، معاون حقوقی رئیس جمهور و سازمان بازرسی برگزار گردید و درباره تعهدات خودروسازان به مردم و علت عدم تحقق آنها و همچنین قیمت گذاری خودرو بعد از نوسانات ارز، بحث هایی مطرح شد.

وی ادامه داد: جمع بندی این جلسه و تفاهمی که بین وزیر، کمیسیون و خودروسازان صورت گرفت این بود که خودروسازها باید طبق قرارداد به تعهدشان عمل نمایند و هر زمان قرارداد بستند و هر وقت موعد تحویل بوده باید با همان قیمت خودرو را تحویل دهند و ثبت نام نمایندگان قبلی را در اولویت قرار دهند و در انجام تعهداتشان تسریع نمایند.

وی با بیان اینکه ایران خودرو و سایپا 300 هزار خودرو ثبت نامی دارند، اضافه نمود: مسئولان ایران خودرو می گفتند در تحویل خودروهای ثبت نامی بیش از دو ماه تاخیر نداشته اند که البته این موضوع آنالیز گردد. همچنین سایپا می گفت که مقدار کمی از تعهداتش مربوط به سال های 95 و 96 بوده و بقیه مربوط به امسال است. طبق اذعان خودشان سایپا 160 هزار و ایران خودرو 140 هزار مورد ثبت نامی داشتند که قول دادند در تحویل آن تسریع گردد.

پارسایی در ادامه گفت: طبق اعلام خودروسازها، خودروهایی که آنها نقد فروخته اند متفاوت با نوع خودروهای ثبت نامی بوده که البته این موضوع هم نیازمند راستی آزمایی است. اما مجموعا وزیر صنعت، کمیسیون و حاضرین جلسه بر این باور بودند که تعهدات ایجاد شده باید طبق قرارداد محقق گردد.

وی از تشکیل کارگروهی برای آنالیز قیمت گذاری خودرو اطلاع داد و اضافه نمود: مقرر شد کارگروهی با هماهنگی کمیسیون اصل 90 و با حضور نمایندگان کمیسیون صنایع، کمیسیون حقوقی، مرکز پژوهش های مجلس، سازمان حمایت از حقوق مصرف نماینده و نماینده خودروسازها برای آنالیز قیمت گذاری خودرو تشکیل گردد.

درست است که قیمت مواد مصرفی بالا رفته ولی مسلماً بازار آزاد نباید مقیاس قیمت گذاری گردد و آنچه اعلام شده که قیمت 5 درصد زیر نرخ بازار باشد توجیه منطقی ندارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه خودروسازها به اذعان خودشان مسئله ای با واردات ندارند، یادآور شد: در حال حاضر امکان پوشش تقاضای شهروندان برای خودروسازهای داخلی وجود ندارد و واردات هم به فراوری داخل لطمه نمی زند همانطور که وقتی تعرفه واردات 55 درصد بود خودروهای وارداتی پنج درصد بیشتر بازار نداشتند و از پیش فروش خودروهای داخلی هم استقبال می شد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 در ادامه با بیان اینکه قرارداد خودروسازان با مشتریان و خریداران یکسویه و یکطرفه است، اظهار کرد: این قراردادها تعهدی برای خودروسازها ایجاد نمی کند و مردم هم دستشان به جایی بند نیست لذا مقرر شد درباره تعدیل قرارداد اقدام عاجلی صورت گیرد. بعضاً خودروهایی فروخته شده که نوع خودرو و زمان تحویل آن هم تعیین نیست.

وی در انتها با ابراز امیدواری نسبت به حمایت حقوق شهروندان و مصرف نمایندگان و جلب رضایت مردم نسبت به خودروهای داخلی تاکید نمود: عزم ما حمایت از فراوری داخل است اما منافع مصرف نماینده هم باید در نظر گرفته گردد. در واقع ما باید کالایی را حمایت کنیم که حق و حقوق مردم در آن لحاظ شده، رقابت پذیر است و می تواند پاسخگوی فراوری خود باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید