پیشنهاد 80 نفری احزاب و جامعه مدنی برای عضویت در کمیسیون انتخابات افغانستان

پس از برکناری اعضای کمیسیون های انتخاباتی توسط اشرف غنی، احزاب سیاسی و نمایندگان جامعه مدنی بیش از 80 نفر را برای عضویت در کمیسیون های انتخاباتی این کشور به ارگ ریاست جمهوری افغانستان پیشنهاد کردند.

پیشنهاد 80 نفری احزاب و جامعه مدنی برای عضویت در کمیسیون انتخابات افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، پس از توافق اخیر احزاب سیاسی و جوامع مدنی با ارگ ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی با صدور فرمانی اعضای کمیسیون های انتخاباتی این کشور را برکنار کرد.

پس از گذشت تقریبا دو هفته این موضوع نگرانی هایی را درباره سرنوشت نتایج انتخابات مجلسی افغانستان و آمادگی ها برای انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور را برانگیخته است.

هارون چخانسوری سخنگوی اشرف غنی نیز روز گذشته با اشاره به این موضوع توضیح داد که روند مشخص اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان شروع شده است.

وی اعلام کرد که احزاب سیاسی و جوامع مدنی این کشور فهرستی 84 نفره را برای عضویت در کمیسیون های انتخاباتی به رئیس جمهور افغانستان ارائه نموده است.

سخنگوی رئیس جمهور افغانستان گفت: 69 نفر از جمله 9 زن از سوی احزاب سیاسی و 15 نفر نیز از سوی جوامع مدنی برای عضویت در کمیسیون های انتخاباتی به رئیس جمهور معرفی شدند.

براساس تعدیل قوانین انتخاباتی، پس از آنالیز مدارک و عدم سوء سابقه از بین 84 نفر تنها 14 نفر برای عضویت در کمیسیون های انتخاباتی توسط رئیس جمهور افغانستان مدنظر گرفته خواهد شد.

در نهایت نیز 18 نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به 14 نفر از این افراد رای داده و 7 نفر را به حیث اعضای کمیسیون انتخابات انتخاب نموده و 5 نفر دیگر را نیز به عنوان اعضای کمیسیون شکایات انتخابات انتخاب خواهند کرد.

همچنین دو نفر دیگر نیز از این فهرست 14 نفره به عنوان روسای دبیرخانه کمیسیون های انتخاباتی افغانستان مشخص خواهند شد.

با مشخص دوباره اعضای کمیسیون های انتخاباتی روند اعلام نتایج انتخابات مجلسی این کشور نیز از سرگرفته خواهد شد و امیدواری ها به شروع کار مجلس جدید این کشور نیز در سال آینده افزایش یافته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پیشنهاد 80 نفری احزاب و جامعه مدنی برای عضویت در کمیسیون انتخابات افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد 80 نفری احزاب و جامعه مدنی برای عضویت در کمیسیون انتخابات افغانستان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید