گیلان؛ از وجود گسل های فعال تا کمبود ایستگاه لرزه نگاری

به گزارش اخبار ایران، خبرنگاران/گیلان در بازه زمانی دوم لغایت ششم بهمن سه زمین لرزه 3.1، 3 و 2.1 ریشتری در بخش های مختلف استان گیلان به ثبت رسیده است.

گیلان؛ از وجود گسل های فعال تا کمبود ایستگاه لرزه نگاری

گاهی پیش از بروز زلزله، لرزه هایی با عظیمی کمتر از زلزله اصلی به وقوع می پیوندد که معمولا فراوانی آنها با نزدیک شدن به زمان وقوع لرزه اصلی افزایش می یابد، اما تشخیص اینکه یک زمین لرزه، پیش لرزه است یا لرزه اصلی و یا پس لرزه، تنها پس از رخ دادنش امکان پذیر است.

حال این سوال مطرح است که آیا این زمین لرزه های نسبتا کوچک می تواند هشدار و پیش لرزه ای برای زلزله عظیمتر باشند؟

احمد شکرزاده در گفت وگو با اخبار ایران، با اشاره به شرایط لرزه نگارها در استان گیلان، اظهار کرد: استان گیلان چهار ایستگاه لرزه نگاری در لاهیجان، جیرنده، رضوانشهر و آستارا دارد.

وی با اشاره به اهمیت ثبت پیش لرزه ها توسط ایستگاه های لرزه نگاری، اضافه نمود: لرزه نگارها می توانند زمین لرزه های زیر 2.0 ریشتر را هم ثبت نمایند لذا بالا رفتن تعداد پیش لرزه ها در یک بازه زمانی 48 ساعته احتمال وقوع زلزله عظیمتر را می دهد. در این شرایط ستاد مدیریت بحران و هلال احمر و سایر دستگاه های امدادی و خدماتی در حالت آماده باش قرار می گیرند.

مسئول لرزه نگاری گیلان، با بیان اینکه ایستگاه لرزه نگاری جیرنده معمولا زمین لرزه های بیشتری را ثبت می نماید، گفت: گسل رودبار یکی از گسل های فعال استان گیلان است و سابقه زلزله 7.4 ریشتری نیز دارد.

شکرزاده، گسل های استان گیلان را شامل رودبار، لاهیجان، خزر، آستارا و ماسوله دانست و با اشاره به تفاوت ساختار زمین شناسی گسل های گیلان با سایر مناطق کشور، توضیح داد: تعدد زلزله های کوچک می تواند احتمال وقوع زلزله عظیمتر را دهد، اما بسیاری از زلزله های عظیم گیلان پیش لرزه نداشتند.

وی با بیان اینکه در نه ماهه 1399 هفت زلزله عظیمتر از سه ریشتر در گیلان به ثبت رسیده است، گفت: عظیمترین زلزله مربوط به رودبار با 3.6 ریشتر بوده که در دهم اردیبهشت ماه 99 به وقوع پیوسته است.

مسئول لرزه نگاری گیلان، استان گیلان را نیازمند حداقل هفت ایستگاه لرزه نگاری دانست و گفت: شهرستان های فومن، رودسر و تالش به واسطه وجود گسل های فعال نیازمند ایستگاه لرزه نگاری جدید هستند تا بتوانیم محل وقوع زلزله را دقیق تر مشخص کنیم.

شکرزاده، با بیان اینکه در هفته به طور میانگین سه زلزله زیر سه ریشتر در استان داریم، بیان نمود: برای کاهش خسارات و تلفات احتاقتصادی ناشی از وقوع زمین لرزه ها وجود ایستگاه های متعدد لرزه نگاری بسیار یاری نماینده خواهد بود.

پانته آ گیاهچی، مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان نیز در گفت وگو با اخبار ایران، با بیان اینکه ایران پوسته جوان و جنبایی دارد، اظهار کرد: استان گیلان نیز با دارا بودن گسل های فعال و لرزه زایی همچون آستارا، لاهیجان، خزر، رودبار و جیرنده، همیشه در معرض خطر رخداد زمین لرزه است.

وی با تاکید بر لزوم حفظ آمادگی در برابر این رخداد طبیعی، اضافه نمود: استان گیلان بر پایه نقشه های پهنه بندی خطر زمین لرزه، در زمره مناطق پرخطر از دیدگاه لرزه ای محسوب می گردد و امکان رخداد زمین لرزه های عظیم در آن وجود دارد. زمین لرزه 31 خرداد 69 رودبار - منجیل با عظیمای هفت مثال گویایی است که خسارات جانی و اقتصادی فراوانی را به بار آورد.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان، با اشاره به وقوع سه خردلرزه با عظیمای دو تا سه طی هفته اخیر در استان، توضیح داد: باید به خردلرزه ها توجه داشته باشیم و ستاد مدیریت بحران، هلال احمر و ارگان های مرتبط با مخاطرات از آمادگی لازم برخوردار باشند.

گیاهچی، با بیان اینکه چهار ایستگاه لرزه نگاری در گیلان وجود دارد، اضافه نمود: در کشوری مانند ایران که همیشه امکان رخداد زمین لرزه های عظیم وجود دارد، باید هوشیاری خودمان را حفظ کنیم و آموزش های مناسب را قبل، حین و پس از رخداد به دست آوریم.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از تکنولوژی های روز در پیش بینی و اطلاع رسانی زمین لرزه ها، یادآور شد: برای مقابله با خسارات ناشی از رخداد زمین لرزه، باید قبل از بحران چاره اندیشی کنیم و با رعایت اصول ایمنی و مهندسی، سازه های ایمن در برابر زمین لرزه داشته باشیم.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان، با بیان اینکه خردلرزه ها از یک سو می توانند منجر به تخلیه انرژی زمین شوند، گفت: این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که تعداد، زمان و مکان رخداد خردلرزه ها می تواند هشداری برای رخداد زمین لرزه های عظیمتر باشند و باید به طور جدی مورد آنالیز قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گیلان؛ از وجود گسل های فعال تا کمبود ایستگاه لرزه نگاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیلان؛ از وجود گسل های فعال تا کمبود ایستگاه لرزه نگاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید