10 مدل چیدمان مبلمان برای دکوراسیون داخلی منزل در آستانه نوروز

چیدن وسایل و مبلمان منزل در عین این که یک کار ساده و راحت به نظر می رسد گاهی بسیار هم پیچیده است. استفاده از ایده های نو و تازه هم حال و هوای خانه را عوض می نماید و هم در آستانه سال نو می توانید یک دکوراسیون داخلی شیک و متفاوت داشته باشید. 10 مدل چیدمان برای دکوراسیون داخلی منزل در آستانه عید نوروز را از سایت تخصصی در مجله خبرنگاران بخوانید.

10 مدل چیدمان مبلمان برای دکوراسیون داخلی منزل در آستانه نوروز

1- دکوراسیون داخلی منزل شما باید کاربردی باشد

قبل از این که در خصوص چیدمان دکوراسیون منزل فکر کنید به این توجه کنید که چند نفر قرار است از این خانه و امکانات آن استفاده نمایند. در واقع در زمان چیدمان منزل باید حتما تعداد نفرات خانواده را در نظر داشته باشید. چگونگی استفاده از اتاق ها و تعداد افرادی که از آن ها استفاده می نمایند هم مهم است. به این ترتیب به این نتیجه هم می رسید که به مبلمان چند نفره یا میز ناهارخوری چند نفره احتیاج دارید.

2- در خصوص نقاط نقاط کانونی تصمیم گیری کنید

برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل نقاط کانونی خانه را تعیین کنید. برای مثال نقاطی مثل شومینه و تلویزیون هستند. اگر در اتاق نشیمن تلویزیون دارید فاصله استاندارد تلویزیون تا مبلمان باید سه برابر اندازه صفحه تلویزیون تان باشد. برای مثال اگر تلویزیون شما 40 اینچ است فاصله تلویزیون با مبلمان باید 120 اینچ باشد.

3- با وسایلی که الویت دارند آغاز کنید

برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل ابتدا از وسایلی که الویت دارند آغاز کنید. برای مثال ابتدا مبلمان را در اتاق نشیمن و تختخواب را در اتاق خواب را بچینید. در بیشتر موارد این وسایل باید با نقطه کانونی منزل هماهنگ باشند. فاصله هر مبل از مبل دیگر نباید بیشتر از 30 سانتی متر باشد تا افراد بتوانند به راحتی با هم تبادل نظر نمایند. اگر اتاق نشیمن شما کوچک است تمام مبل ها را در مقابل دیوارها قرار ندهید.

4- تقارن را در نظر بگیرید

برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل و در اتاق های رسمی تر مثل اتاق نشیمن بهتر است تقارن رعایت گردد. چیدمام نامتقارن باعث می گردد فضای اتاق زیاد جدی و رسمی به نظر نرسد.

5- یک جهت برای تردد درست کنید

جهت تردد خصوص در فاصله درب های اتاق ها را در نظر بگیرید. در جهت درها و راهروها نباید وسایلی قرار داده گردد که برای رفت و آمد مانع ایجاد نمایند. سعی کنید در راهروها و در جهت اتاق ها مبلمان بزرگ و جاگیر قرار ندهید. برای راهروهای اصلی 90 تا 140 سانتی متر فاصله باشد. برای راهروهای کم اهمیت تر و کم رفت و آمدتر هم 70 سانتی متر فضای خالی کافی است.

سعی کنید جهت تردد در اطراف مبلمان باشد نه از وسط آن ها. اگر می خواهید جهت تردد را از وسط دو مبلمان یا دو جایگاه ایجاد کنید بهتر است به جای یک مبلمان بزرگ از دو مبل یا دو جایگاه کوچک تر بهره ببرید.

6- وسایل را هدفمند بچینید

به اندازه وسایلی که می خواهید کنار هم بچینید دقت کنید به صورتی که وقتی چشمان شما بالا و پایین می گردد بتوانید فضای اطراف آن ها را به راحتی تماشا کنید و خسته نشوید. در چیدمان دکوراسیون منزل به این نکته دقت کنید که وسایلی با ارتفاع یکسان را کنار هم قرار ندهید. سعی کنید تعادل را با قرار دادن وسایلی که ارتفاع متفاوت با هم دارند رعایت کنید. برای مثال دو وسیله بلند مثال دو بوفه یا یک بوفه و یک وسیله دکوری بلند را کنار هم نگذارید.

7- کنتراست ایجاد کنید

برای ایجاد کنتراست خطوط مستقیم و منحنی را با هم ترکیب کنید. اگر طرح مبلمان شما کشیده است برای ایجاد کنتراست از یک میز گرد بهره ببرید. اگر طرح مبلمان شما منحنی است از یک وسیله گوشه دار یا زاویه دار برای ایجاد کنتراست بهره ببرید. از سوی دیگر بهتر است با لوازمی که با طرح شان کاملا با هم متفاوت است هم یک کنتراست ایجاد کنید. برای مثال یک جایگاه پایه دار را با یک میز سه بعدی یا بدون پایه کنار هم قرار دهید. ترکیب یک مبل بدون پایه با یک میز پایه دار هم ایده خوبی است.

8- دکوراسیون منزل را براساس سهولت استفاده از فضا طراحی کنید

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل سهولت و آسانی در استفاده از وسایل را در نظر بگیرید. برای مثال در کنار هر مبل یا جایگاه حتما باید یک میز باشد. در فاصله 30 سانتی متری میز قهوه باید مبل یا جایگاه بگذارید تا بتوانید روی مبل بنشینید و پاهای تان را در حالت راحت قرار دهید.

9- فاصله های استاندارد را رعایت کنید

در اتاق ناهارخوری یا در اطراف میز ناهارخوری باید فضای کافی برای رفت و آمد وجود داشته باشد. در حالت استاندارد باید فاصله میان میز ناهارخوری و نزدیک ترین دیوار یا وسیله ای که نزدیک میز ناهارخوری است باید 145 سانتی متر باشد. اگر هم اتاق نشیمن یا اتاق ناهارخوری فضای کافی ندارد حداقل 90 سانتی متر باشد. در اتاق خواب فاصله بین دیوار و تختخواب 60 سانتی متر و فاصله تختخواب تا درب اتاق باید 90 سانتی متر باشد.

10- طراحی خودتان را انجام دهید

کمی به عقب برگردیم. به زمانی که هنوز مبلمان را نچیده بودید. هر طرحی که برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل دارید را روی کاغذ تست کنید. ابعاد اتاق را اندازه گیری کنید. محل پنجره ها، درب ها، شوفاژ یا وسایل گرمایی و سرمایی و محل های پریزهای برق را تعیین کنید، سپس یک طرح روی کاغذ بکشید، طرحی شبیه نقشه معماری خانه و این که جای هر وسیله کجا باشد بهتر است. با توجه به نقشه خانه طرح های مختلف چیدمان مبلمان را امتحان کنید. می توانید از برنامه دیجیتال طراخی دکوراسیون بهره ببرید. این کار هم سرگرم نماینده است و هم باعث می گردد در هنگام چیدمان کمتر وقت تان گرفته گردد.

منبع: افق کوروش

به "10 مدل چیدمان مبلمان برای دکوراسیون داخلی منزل در آستانه نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مدل چیدمان مبلمان برای دکوراسیون داخلی منزل در آستانه نوروز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید